Waze CEO confirms that the algorithm is misleading users

لوگوی Waze

گوگل، زیرمجموعه آلفابت، نه تنها مالک نقشه های گوگل، بلکه ویز نیز هست. Waze یک برنامه ناوبری است که از الگوریتم‌هایی بر اساس الگوهای ترافیکی تاریخی و اطلاعات جمع‌آوری‌شده از کاربران استفاده می‌کند تا با خیال راحت کاربران را در سریع‌ترین مسیر بین نقطه “A” و “B” راهنمایی کند. بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای از اسرائیل، جایی که Waze تأسیس شد، برنامه ناوبری مسافران را به اشتباه هدایت کرد و به طور تصادفی برخی از یک میلیون کاربر اسرائیلی خود را مستقیماً وارد ترافیک کرد.

گای برکوویتز، مدیرعامل Waze اذعان کرد: “ما با الگوریتم مشکل داریم. هر چه به افراد بیشتری خدمت کنیم، بیشتر آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. ویروس کرونا ما را در موقعیتی قرار داده است که باید الگوریتم خود را دوباره اختراع کنیم.” افزایش ترافیک در جاده های کشور ترافیک تغییر یافته در اسرائیل الگوریتم Waze را به هم ریخته و منجر به مسیرهای رانندگی نادرست شد.

در زمان شیوع بیماری در این جاده ها ترافیکی وجود نداشت. اکنون که اسرائیلی‌ها دیگر در خانه نمی‌مانند، حجم ترافیک کاملاً متفاوت است و این تغییرات بر الگوریتم محاسبه‌کننده سریع‌ترین مسیر بین دو نقطه تأثیر می‌گذارد.

برکوویتز گفت: “تاریخچه جاده – که بخشی از الگوریتم ما است – دیگر واقعیت را منعکس نمی کند. خیابانی را تصور کنید که مسیر نشان می دهد که ترافیک وجود ندارد و امروز پر است. بنابراین ویروس کرونا تاریخ ما و مردم را کشته است. الگوریتم‌ها باید تغییر کنند و تأکید بیشتری بر آنچه در زمان واقعی اتفاق می‌افتد داشته باشند – و این همیشه درست نیست زیرا مسیری که ما به شما نشان می‌دهیم لزوماً مسیر کوتاه یا سریع نیست، بلکه مسیر Waze است.

چندین کاربر Waze شکایت کرده‌اند که به شهرهای دورتر از مسیرشان هدایت می‌شوند و از اینکه این برنامه “دیوانه شده است” شکایت کرده‌اند. بر اساس گزارشی به نقل از Waze، ترافیک جاده ای در اسرائیل در دو هفته اول اکتبر ۲۳ درصد بیشتر از قبل از همه گیری بود. گزارش شده است که افزایش ترافیک به دلیل نگرانی مردم در مورد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دلیل ویروس و کار در جاده ها است.

تا کنون، به نظر می رسد که مشکلات فعلی Waze با آن دست و پنجه نرم می کند، فقط بر کاربران اسرائیلی تأثیر می گذارد.

منابع):
هاآرتص

پست مدیر عامل Waze تایید می کند که این الگوریتم کاربران را گمراه می کند اولین بار در وبلاگ xiaomist ظاهر شد .

وب باگ از http://feeds.feedburner.com/~r/xiaomistsBlog/~4/HThEfQAULVY

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *